Ако искаш да разбереш какво кокосово масло да избереш, как да го съхраняваш, колко струва и какви са неговите приложения в козметиката и кулинарията, то тази статия ще даде отговор на всички тези въпроси!
Как се прави кокосово масло?
Кокосовото масло се получава след настъргване и изсушаване на кокосовото месо или така наречената копра (вътрешната месеста част на узрелия кокосов орех), която след това се пресова и филтрира. Когато се използва пресоване без загряване и допълнителни химикали, получаваме най-висококачественото, нерафинирано, неизбелвано кокосово масло, което е запазило всичките си полезни качества. Обикновено това кокосово масло е прозрачно и без натрапчив кокосов мирис. Суровото кокосово олио е в твърдо състояние под 18°С с бял цвят, а се втечнява над 24°С и става прозрачно.
За да се получи повече кокосово масло, то обикновено се рафинира и понякога обработва с химикали, като така губи ценните си емулгатори, витамини и ензими. Рафинираното кокосово масло не е подходящо за козметични цели!
Видове кокосово масло?
Както вече разбра кокосовото масло може да бъде сурово и рафинирано. Рафинираните кокосови олиа също според начина им на рафиниране могат да бъдат различни видове. Също така има и кокосово масло предназначено за готвене. То обикновено е без аромат, като това се получава след загряването му до определена температура. То е най-подходящо за термична обработка! Обикновено има точка на горене около 190 градуса.
В някои страни се допуска смесването на кокосово масло с други масла (най-често палмово) до определени съотношения, като крайния продукт отново е с етикет кокосово масло. Затова внимателно трябва да се чете етикета и съдържанието, а за да бъдем сигурни в качеството на кокосовото масло, е най-добре да изберем сертифицирано био, студенопресовано и 100% сурово кокосово масло. Това единствено гарантира неговите полезни свойства.
Кокосово масло и неговите ползи?
Кокосовото масло е естествено наситена мазнина и не съдържа трансмазнини, което го прави една от най-полезните мазнини за консумация. Казват, че тo подобрява храносмилането и усвояването на мастно-разтворимите витамини, минерали и аминокиселини. Кокосовото масло съдържа средноверижни мастни киселини, стероли, витамин Е и др. Доказано е, че кокосовото олио е мощен антиоксидант и имуностимулатор, намалява вероятността от развитие на сърдечно-съдови болести и възпалителни процеси. То има силни изразени антибактериални и подхранващи свойства, затова има широко застъпено външно приложение.
Колко струва кокосовото масло в България?
Към днешна дата (началото на 2018) цената на 1 литър качествено, био сертифицирано, сурово, нерафинирано кокосово масло в България е около 26 лв. Различните доставчици имат сходни цени, като например цената за 1 литър в zelen.bg е 26.25 лв, а в zoya.bg е 25.35 лв., като и двете са с произход Шри Ланка, което също е от значение за неговото качество. 1 литър е може би най-изгодната разфасовка, която може да се закупи и тук цените са най-лесно сравними. При другите разфасовки цената на кокосово олио, масло или мазнина много варира, според производителя и качеството. Кокосовото олио за готвене без аромат обикновено е на същата цена и към момента 1 литър от него струва около 25 лв.
Как да съхраняваме кокосово масло?
Независимо дали кокосовото масло е сурово или рафинирано, съвсем спокойно може да го съхранявате на стайна температура, но далеч от пряка слънчева светлина. Ако решите да инвестирате в по-голямо количество сурово кокосово масло, то най-удачно е да си пресипете в по-малко бурканче, което да ползвате. Така, ако случайно го „заразите“ с мръсни ръце, прибори или вода, то няма да ви се развали цялото количество. По принцип ако кокосовото масло е качествено, то няма да има никакви проблеми да се използвам поне 1-2 години. Затова си струва да се вземе по-голямо количество, защото и цената е много по-ниска.
Как да изберем кокосово масло?
Първо трябва да решиш за какво ще използваш кокосовото масло – за козметични или кулинарни цели. За козметични цели използвай винаги 100% сурово нерефинирано кокосово масло! За да си сигурен в качеството му, то препоръчвам да избереш био сертифицирано, студенопресовано, сурово кокосово масло.
Ако искаш да го подлагаш на термична обработка, то винаги залагай на кокосово олио за готвене!
Употреба на кокосово масло в козметиката
Суровото, нерафинирано кокосово масло може напълно да замести повечето козметични продукти: от крем за ръце, лосион за тяло, маска за лице, че даже и паста за зъби. Най-често се използва да подхранва косата, овлажнява кожата, като възпрепятства стареенето й и образуването на бръчки. Нерафинираното, сурово масло от узрели кокоси има приятен, ненатрапчив, нежен аромат на кокос. При ниски температури, то има кремообразна, дори твърда текстура и бял цвят, а при високи градуси се топи и консистенцията му наподобява олио и има прозрачен цвят.
Ето и няколко интересни приложения на кокосовото масло в козметиката:
Рецепти с кокосово масло за коса
- Използвай сурово кокосово масло за направа на маска за косата. То има изглаждащ ефект върху косата и прави разресването лесно и приятно. Смеси 3 супени лъжици кокосово масло с 2 капки етерично масло от бергамот. Разнеси сместа по цялата дължина на косата и остани така за около 30 минути. Измий обилно косата с неутрален шампоан. Маската със сурово кокосово олио ще направи косата ти кашмирено мека и ароматна. Тази маска е подходяща за суха коса със сухи, накъсващи се крайчета.
Използване на кокосово масло за лице
- Направи си маска против бръчки с кокосово масло! Смеси 2 супени лъжици козметична глина с 1 супена лъжица сурово кокосово масло и 5 капки етерично масло от портокал. Получената смес трябва да е гладка. Нанеси на лицето и остави до изсъхване, след което изплакни с хладка вода. Прави маските на почистено лице веднъж всяка седмица.
- Кокосовата мазнина е чудесен заместител на кремове за околоочен контур. Просто намажи леко зоната около очите със сурово нерафинирано кокосово масло. То има силно изразено хидратиращо действие, успокоява кожата и съдейства за намаляване на фините линии и бръчици.
- Използвай кокосовото олио като крем за лице. Текстурата му е толкова приятна за нанасяне и освен това не оставя мазни следи. Маслото от кокос попива бързо и задържа влагата в кожата, като я оставя хидратирана и мека за дълго време.
Приложение на кокосово масло за тяло
Кокосовото масло прави кожата мека, нежна и гладка.
- Използвай кокосово масло като лосион за след слънце, тъй като то има дълбоко овлажняващо действие.
- Направи си крем за бронзов загар с кокосово и какаово масло. Kокосовото олио е изключително подходящо през лятото. То задържа влагата, хидратира и едновременно позволява на слънчевите лъчи да проникнат по-дълбоко в епидермиса и така тенът е по-траен, равномерен и приятно златисто-кафяв. Смеси 1:1 сурово кокосово и какаово масло и нанасяй върху кожата по време на плаж. Така освен добра хидратация, ще придобиеш равномерен бронзов загар, а освен това ще ухаеш приятно на кокос и шоколад. Въпреки, че и двете масла имат лек слънцезащитен фактор (около 5SPF), не разчитай на тях да те предпазят напълно и не пропускай да се предпазиш от слънцето!
- Кокосовата мазнина действа като ефективен овлажнител за всички типове кожа, като в същото време не омазнява и попива бързо и така може напълно да измести лосиона за тяло.
- Маслото от кокос е подходящо за употреба, както в борбата със стриите, така и по време на бременност, защото хидратира кожата в дълбочина и стимулира производството на колаген, т.е. кожата става по-еластична.
- Направи си лесно и бързо скраб за тяло с 1 супена лъжица кокосово масло и 1 чаена лъжица хималайска сол.
- Кокосовото олио е изключително приятно масажно масло, подходящо за цялото тяло. Препоръчва се при антицелулитни масажи и стрии.
Други идеи за приложение на кокосово масло
- Комбинирай кокосово масло с няколко капки етерично масло от лимонена трева и/или лавандула и ще получиш ефективен репелент срещу комари и други досадни насекоми.
- Използвай 1 супена лъжица сурово кокосово масло вместо вода за уста. Кокосовото олио има силно изразени антибактериални свойства, убива микробите в устата и нормализира pH на устната кухина.
- Направи си ефективен крем против изпотяване. Смеси еднакви количества (например по 1 супена лъжица) сурово кокосово масло, нишесте от тапиока (ако нямаш може да използваш от арарут или в краен случай царевично) и сода бикарбонат. Добави по 1-2 капки от любимите си етерични масла (без да прекаляваш), като например портокал, лимонена трева, чаено дърво, разбъркай добре и ще получиш напълно натурален крем против лоша миризма при изпотяване. Използвай съвсем малко количество от крема – не повече от грахово зърно и ще имаш чудесна защита за цял ден. Освен това е няма да се притесняваш, че запушва порите!
Кокосово масло и неоговото място в кулинарията
Кокосото масло има много приложения в кулинарията. Най-често се използва за приготвяне на сурови десерти. Освен заради приятния кокосов аромат, то най-често се прилага и заради свойството му да се втвърдява при температури под 18 градуса.
Ето няколко идеи и рецепти как да използваш сурово нерафинирано кокосово масло в кулинарията:
- Направи си уникални домашни бонбони като използваш 100 мл сурово кокосово олио, 3 супени лъжици какао на прах, 1 супена лъжица агаве, мед или друг подсладител. Просто смеси всички съставки, изсипи във формички за лед и добави във всеки бонбон сушени червени боровинки или друг сладък сушен плод по избор. Сложи във фризера за да стегне за 1 час и ще имаш най-вкусните бонбони!
- Направи си сурова торта, като за блата използваш сухи плодове и ядки (например фурми и бадеми), смляни на едро в кухненси робот. Оформи от тази смес блат във форма за торта. Сложи в блендер няколко банана, щипка бърбънска ванилия, 100 гр. предварително накиснато и изцедено кашу и 100 мл кокосово масло и разбъркай добре, до получаване на хомогенна смес. Изсипи я върху блата и постави в хладилник за няколко часа. Така ще имаш уникално вкусна сурова бананова торта 🙂
- Ако искаш да изненадаш любиите хора с нещо нестандартно, то просто направи печени картофи на фурна, като в края просто ги полееш с 1-2 супени лъжици нерафинирано кокосово масло, което ще им придаде фин аромат и невероятен екзотичен вкус.
- Изпечи на скара тиквички, патладжани и лук. Постави ги в купа, тава или друг съд и залей със смес от сурово кокосово масло, мед, лимон и малко мащерка. Гарантирано вкусно!
- Няма да сгрешиш ако добавиш 1/2 супена лъжица сурово масло от кокос към смутито си сутрин.
- Суровото кокосово олио е много подходящо и за овкусяване на овесена или друга каша. Така добавено, то ще придаде неустоим вкус и аромат на кашата.
Ако все пак искаш да готвиш с него и то да бъде подложено на термична обработка, то потърси специално рафинирано кокосово олио, което е предназначено специално за готвене. Рафинираното / обезмирисено кокосово масло няма никакъв аромат и вкус и е напълно подходящо за използване в кулинарията и има точка на горене около 190 градуса. Аз използвам само такова олио за готвене и никакво друго.
Ако имаш въпроси, предложения или коментари относно кокосовото масло и неговите приложения, не се колебай да ми пишеш или коментирай директно тук в блога 😉 Ще се радвам да споделиш с мен твоя опит и въпроси!
За да научаваш пръв за новите ми статии и веган рецепти, то може да ме следиш във facebook страницата ми Кулинарни приключения с ТОни, да се абонираш за моя канал в YouTube или просто да се запишеш за моя нюзлетър от тук>> .
Подкрепи ме!
Ако харесваш това, което правя и искаш да научаваш още нови и интересни веган рецепти, ще съм ти благодарен да ме подкрепиш в Patreon. Всички мои последователи там имат ексклузивен достъп до веган рецепти и полезна информация, които не присъстват в блога ми!
[lollum_button link=“https://www.patreon.com/xligon“ text=“Подкрепи ме в Patreon >>“ target=“_blank“]