Шишчетата са много разпространено ястие в Бали и като цяло в Азия. Разбира се не тези веган шишчета с фъстъчен сос, които ще ти представя в тази моя рецепта. Обикновено ги правят на по-дебели бамбукови клечки и приготвят умело на жар. Сервират ги с всевъзможни сосове, кой от кой по-вкусен, но запазената марка на остров Бали е фъстъчения сос. Още си спомням неустоимо вкусния фъстъчен сос, който приготвяха във всяко заведение там. Е, по това време имах друг поглед върху храната, но това няма никакво значение сега.
Повечето хора, когато чуят за остров Бали си представят слънце, плажове, вълни и оризови полета. Донякъде е така, но определено това, което най-много ще ви впечатли е уникалната култура, запазила се и до днес. Над 90% от населението му са Хиндуисти, нещо нетипично за мюсюлманска Индонезия.
Коренните жители на остров Бали са много горди с творчеството си. Постоянно ми повтаряха, че са „creative people“. И наистина тук може да срещнете всякакви видове занаятчийства и изкуства, предавани от поколения в автентичния им вид. Определено има с какво да впечатляват, освен с уникално красивата си природа. Задължително се разходете до вътрешността на острова и отседнете за няколко дни там, нещо което не направих тогава, но си обещах да се поправя.
На остров Бали беше и първото ми осъзнато съприкосновение с джинджифила и неговите уникални кулинарни и целебни свойства. Признавам си оттогава го обожавам и ценя изключително много!
Когато човек види нагледно, колко много ръчен труд се изисква за отглеждането и събирането на различни подправки му става ясно, че качествените такива си заслужават цената.
Никога не съм бил почитател на кефето, но винаги ми е било много интересно отглеждането и приготвянето му. Знаете ли, че освен качеството на кафето, едно от най-важните неща е правилното му изпичане, смилане и приготвяне? Все неща, на които не обръщаме внимание.
За пръв път видях на живо какаовия плод, от който се извличат какаовите зърна, които изключително много ценя и използвам от време на време, за да се заредя с енергия!
На остров Бали има достатъчно високи планини, където климата е по-студен, а това предразполага да се отглеждат ягоди. Нещо с което са много горди, но нас не можа да ни впечатли чак толкова, за разлика от рамбутана, който обожавам.
Но да се върнем на рецептата за балинезийски веган шишчета с фъстъчен сос …
Нужни продукти за Неустоими балинезийски веган шишчета с фъстъчен сос
За веган каймата
1/2 ч.ч. нахут
1/2 ч.ч. леща
1/2 ч.ч. елда
1/2 ч.ч. боб мунг
1/4 ч.ч. сусамово семе
3 моркова
2 глави стар лук
2 скилидки чесън
4 с.л. соев сос
4 с.л. хранителна мая
1 ч.л. куркума
1/2 ч.л. накълцана чили чушка (по желание)
1/2 ч.л. смлян черен пипер
1 ч.л. чесън на прах
За фъстъчения сос
5 с.л. фъстъчено масло
2 с.л. сурово кокосово масло
2 с.л. сок от лайм или лимон
1 с.л. соев сос
2 с.л. нерафинирана тръстикова захар
100 мл вода
2 скилидки чесън
Начин на приготвяне на Неустоими балинезийски веган шишчета с фъстъчен сос
Накисваме нахута, лещата, боба и елдата за едно денонощие. За направата на каймата използвам кухненски робот. Първо смилам морковите и лука и отделям в купа. След това добавям нахута, лещата, боба и елдата, заедно с подправките и смилам до получаването на кайма. Добавям към лука и морковите и обърквам всичко много добре, като накрая прибавям и сусаменото семе. Добавено накрая, без да се смила, то става хрупкаво и придава тази азиаткса нотка още повече. В тава, покрита с кухненска хартия оформяме веган каймата в малки продълговати форми с дължина около 8-10 см и забиваме по 2 клечки във всяка. Ако имате по-дебели клечки, може и само по една да сложите. Пече се във фурна, загрята на 200 градуса за около 30 минутки или докато хванат златиста, хрупкава коричка. Изваждаме и поднасяме още докато са топли с фъстъчен сос.
За фъстъчения сос ни трябва дълбок тиган. Разтапяме кокосото масло, към което добавяме смачкания много на ситно чесън и леко запържваме. Добавяме сока от лайм, соевия сос и нерафинираната захар и разбъркваме. Следва да добавим фъстъченото масло и водата. Бъркаме добре, докато се получи хомогенна смес. След като заври, спираме котлона и разбъркваме за още една минутка и фантастичният фъстъчен сос е готов!
Надявам се с тази рецепта за балинезийски веган шишчета с фъстъчен сос да съм успял да ви пренеса някъде там на топло на остров Бали!
Ако имаш въпроси, предложения или коментари относно рецептата за Неустоими балинезийски веган шишчета с фъстъчен сос, не се колебай да коментираш или да ми пишеш 😉
Ако искаш пръв да научаваш за новите ми рецепти, то може да следиш във facebook страницата ми Кулинарно с ТОни или просто се запиши за моя нюзлетър от тук>> . Ще съм ти благодарен, ако ме подкрепиш и се абонираш за моя канал в YouTube от тук>>
Подкрепи ме!
Ако харесваш това, което правя и искаш да научаваш още нови и интересни веган рецепти, ще съм ти благодарен да ме подкрепиш в Patreon. Всички мои последователи там имат ексклузивен достъп до веган рецепти и полезна информация, които не присъстват в блога ми!
[lollum_button link=“https://www.patreon.com/xligon“ text=“Подкрепи ме в Patreon >>“ target=“_blank“]
Здравей Тони – въпроса ми е за соевия сос – виждам че като съставка има в него пшеница , идея с какво може да се подмени ?
Привет, Малина, може да го заместите с безглутенов соев сос, който продават в Био магазин Spirala, но го няма в сайта.
Разбира се, може да го пропуснете, като добаавите малко сол и вода.
Благодаря!
Здравей, супер изглежда рецептата, имам два въпроса, бобовите само се накисват, не се варят? Лещата червена ли е? Мерси:)
Да, само се накисват, ако ги сварите после няма да може да оформите шишчетата и ще се разпадат.